Čo je monoklimatická, kombinovaná a americká chladnička? - Gorenje

Monoklimatická, kombinovaná a americká chladnička

VEĽKÝ SPRIEVODCA: Aký typ chladničky pre vás bude najlepší? 
Nie je vám jasné, čo je monoklimatická chladnička alebo ako vyzerá americká chladnička? Váhate, ktorú z nich si vybrať? V tomto texte vám predstavíme jednotlivé druhy chladničiek, ich výhody aj nevýhody, aby ste si vybrali tú, ktorá vám bude skutočným pomocníkom.

Monoklimatická chladnička (bez mrazničky)
Monoklimatická chladnička je jednoducho chladnička bez mrazničky, má teda iba chladiaci priestor. Takáto chladnička sa hodí predovšetkým pre väčšie rodiny, ktoré potrebujú ukladať do chladničky väčšie množstvo jedla a potravín. Vďaka absencii mrazničky býva totiž kapacita monoklimatických chladničiek podstatne väčšia ako u chladničiek kombinovaných.

K monoklimatickým chladničkám sa často vyrába mraznička v rovnakom dizajne. Spotrebiče je potom možné postaviť vedľa seba a vytvoriť tak zladenú praktickú stenu, tzv. side by side verziu. Myslite na to, že tento variant vyžaduje dostatok priestoru a nebude sa hodiť pre menšie byty alebo garsónky. Druhou možnosťou je ale samozrejme umiestniť každý spotrebič zvlášť alebo do inej miestnosti.

Kombinovaná chladnička (s mrazničkou) 
Kombinované chladničky sú najrozšírenejším typom chladničiek. Spájajú totiž dva spotrebiče v jednom, a to chladničku s mrazničkou. Chladiaci aj mraziaci priestor má samostatné dvierka, vďaka čomu nedochádza k zbytočnému otváraniu dvierok a znižovaniu teploty vo vnútri spotrebiča. Tiež si  môžete si vybrať či chcete mať mrazničku nad chladiacou časťou alebo naopak.

Kombinovanú chladničku oceníte najmä kvôli praktickosti a úspore priestoru, nevýhodou môže byť obmedzená kapacita. Je preto potrebné zvážiť umiestnenie chladničky a počet stravníkov, ktorí v domácnosti žijú a budú chladničku využívať. Pre štvorčlennú rodinu sa odporúča objem chladničky aspoň 200 litrov, u mrazničiek objem medzi 50 a 70 litrami.

Americké chladničky (side by side)  
Americká chladnička je obľúbený multifunkčný spotrebič, ktorý ocenia predovšetkým náročnejší zákazníci. Ide o chladničku s dvojkrídlovými dvierkami s tým, že na jednej strane sa nachádza chladiaca časť a na druhej strane časť mraziacej. Výhodou je možnosť zabudovaného výrobníka ľadu alebo automatu na vodu, ktorý je napojený na chladiace zariadenie.

Americké chladničky na prvý pohľad vyzerajú rovnako ako už vyššie spomínané side-by-side spotrebiče. Výhodou amerických i side-by-side typov chladničiek je samozrejme ich kapacita. Je ale potrebné zvážiť, či na takúto chladničku máte dostatok priestoru. Nevýhodou môže byť náročnejšia inštalácia, vyššia cena a tiež vyššia spotreba energie.

Monoklimatická chladnička (bez mrazničky)
Monoklimatická chladnička a mraznička vedľa seba
Kombinovaná chladnička (s mrazničkou)
Americké chladničky (side by side)