Ako zariadiť kuchyňu - Gorenje

Ako zariadiť kuchyňu

Zariaďujete si nový byt či dom a ešte nemáte celkom jasno v tom, ako by mala vyzerať vaša kuchyňa? Kuchynská linka je totiž srdcom domova. Ak je varenie alebo pečenie vašej vášňou, rozhodne by ste to nemali brať na ľahkú váhu. V kuchyni strávite značnú časť vášho života a preto by ste sa v nej mali cítiť dobre.


Pôdorys

V závislosti na veľkosti priestoru sa nám iste ponúka možnosť výberu pôdorysu kuchynskej linky. Stále najčastejšie riešená je kuchyňa do tvaru písmena L, ktorú je navyše možné doplniť o veľmi praktický ostrovček. Hneď potom nasleduje tvar písmena U. Najčastejším problémom v týchto prípadoch býva zložitá využiteľnosť rohových skriniek. Moderné kuchyne sú tiež často stavané do dvoch súbežných liniek.Elegantne je tak vyriešený problém s rohovými skrinkami. Je však potrebné, aby bolo pre tento typ usporiadania dostatok miesta.


Pracovné zóny

Celý priestor si môžeme predstaviť ako niekoľko základných prípravných zón, ktorými prechádzame počas procesu varenia, pečenia pokrmov. Od nákupu a vybaleniu potravín do chladničky či špajze, cez jeho umytie v dreze. Nasleduje príprava, chystanie, krájanie a miešanie na pracovnej doske. Potom, podľa receptu využijeme rúru, mikrovlnnú rúru alebo varnú dosku, nad ktorú máme inštalovaný digestor. Nezabudneme nechať kúsok voľného pracovného priestoru na odkladanie horúcich hrncov alebo panvičiek. Záverom opäť využijeme drez alebo umývačku.


Pri rozmýšľania nad našou novou kuchynskou zostavou myslíme:
  • Na ergonómiu - aby nás chrbát nebolel a na logiku - varnú dosku nebudeme umiestňovať v tesnej blízkosti drezu.
  • Pracovná doska by mala byť zhruba vo výške 85 - 90 centimetrov, zhruba 20 cm od lakťov. Ak si kupujete kuchyňu na zákazku, upravte si ju podľa svojej veľkosti.
  • Odpadkové koše umiestňujeme ideálne do skrinky s drezom. Odrezky a zvyšky tak budú mať ku košu najkratšiu cestu.
  • Okolo varnej dosky by mal byť dostatok voľného priestoru, odporúča sa nechať voľných aspoň 40 cm z každej strany. Medzi drezom a varnou doskou je ideálny priestor 80 - 120 cm
  • Rúru nemusíte umiestňovať do spodných skriniek - zle by sa vám k nej skláňalo. Vhodný je priestor medzi spodnými a hornými skrinkami.

Pred tým, než sa pustíte do práce myslite na to, že potrebujete vyriešiť odpad, osvetlenie a elektroinštaláciu - zásuvky sa vám v kuchyni rozhodne nestratia. Vzhľadom k súčasnému využívaniu kuchynských spotrebičov si naplánujte v priestore nad pracovnou doskou aspoň 4 - 8 zásuviek.

>> Radi vám poradíme a vytvoríme 3D návrh zadarmo

>> V našej ponuke nájdete kuchyne moderné, klasické aj rustikálne