Ako vybrať kávovar - Gorenje

Ako vybrať kávovar

Čerstvá voňavá kávy je naším každodenným lahodným rituálom. Šálku tohto lahodného nápoja určite pripravujete niekoľkokrát denne. K tomu v ideálnom prípade potrebujete nejaký šikovný kávovar. Ako si však jednoducho vybrať z tak širokej ponuky?Poradíme vám, na čo sa pri nákupe zamerať.

Typy kávovarov

  • Pákový (manuálny) kávovar
Milovníci kávy určite nedajú dopustiť na kvalitné manuálne kávovary.Kávu do tohto typu prístrojov si totiž musia pripraviť sami. Najskôr si namlieť kávové zrná na tú správnu jemnosť a následne ich natlačiť do páky. Príprava je pre neznalého zo začiatku celkom zložitá a starostlivosť o kávovar tiež zaberie nejaký čas. Takto pripravenú kávu si však rozhodne vychutnáte.

  • Automatický kávovar
Iba jediným stlačením tlačidla si môžete pripraviť naozaj lahodnú kávu. Čerstvé kávové zrná sú uchovávané v zásobníku a mleté sú tesne pred prípravou nápoja. Tieto typy majú často zabudované aj trysky na prípravu mliečnej peny a vy si tak jednoducho môžete pripraviť okrem espressa aj cappuccino alebo napríklad caffe latte.

  • Kapsľový kávovar
Pre všetkých, ktorí sa nepotrebujú alebo nechcú zaoberať zložitou prípravou, sú tu kávovary na špeciálnej kapsule. Kapsulu jednoducho umiestnite do zásobníka a stlačíte tlačidlo. Behom chvíľky je šálka kávy hotová. Tieto kapsule sa vyrábajú v mnohých chuťových variáciách. Vyskúšať ich môžete všetky alebo môžete byť verní iba jednému typu kapsule.

Doplnky

Mnohé z kávovarov majú už integrovaný mlynček, ktorý kávu namelie tesne pred prípravou. U iných kávovarov je potrebné kúpiť mlynček zvlášť a kávu tak mlieť samostatne. Pre milovníkov cappuccina alebo caffe latte sú niektoré kávovary vybavené tryskou pre našľahanie mliečnej peny. Tento prístroj sa však v prípade núdze dá zaobstarať aj zvlášť.

Nezabudnite!

Kvalitnú kávu sa vám podarí pripraviť jedine z kvalitných, čerstvo pomletých kávových zŕn. Preto nikdy nekupujte neznámu kávu, ale pozerajte sa, odkiaľ pochádza a ako bola pražená. Doma ju uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe, na nejakom tmavom mieste a ideálne pri izbovej teplote. Dopredu si tiež zistite, ako presne sa o svoj kávovar musíte starať. Niektoré z automatických prístrojov stačí len raz za čas vyčistiť, inak majú samočistiacu funkciu a vy sa tak nemusíte o nič starať. Iné kávovary je potrebné čistiť po každom použití, niektoré dokonca po každej pripravenej šálke.


V poslednej rade si vyberte taký kávovar, ktorý bude ladiť s vašim štýlom kuchyne.

>> Premýšľate nad kúpou spotrebičov? Pozrite sa na našu ponuku kávovarov.