Ako vybrať správny digestor do kuchyne - Gorenje

Ako vybrať správny digestor do kuchyne

Nepríjemný odor v kuchyni môže byť nepríjemný pre vás, vašu rodinu i návštevy. Kvalitný odsávač je preto základom každej modernej kuchyne, pretože dokáže vyčistiť vzduch od výparov z varenia aj tukových častíc.

Pri výbere treba dbať predovšetkým na 3 prvky: na veľkosť vašej kuchyne, na možnosti odsávania vášho bytu a na umiestnenie varnej platne. Prejdite si náš článok, v ktorom vám vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o odsávačov pár.

1) Umiestnenie a tvar digestora

Najprv je potrebné si uvedomiť, kde máte umiestnenú varnú platňu a koľko máte priestoru nad ňou. Odsávače pár majú totiž rôzne tvary. Môžu byť:

 • Komínové odsávače majú výrazný dizajn a hodia sa skôr do priestrannejších kuchýň, pretože zaberajú viac miesta. Mávajú tiež vysoký výkon. Treba, ale myslieť na to, že u komínových digestorov je potrebné mať možnosť napojenia odsávača do komína, kadiaľ bude viesť odťah. Existujú tiež varianty komínové - vertikálne, ktoré majú saciu plochu naklonenú šikmo k stene.
 • Voľne stojace priestorové odsávače sú ideálne pre kuchyne, ktoré majú varnú plochu na ostrovčeku. Sú tiež dizajnovo výrazné a mávajú vysoký výkon.
 • Teleskopické odsávače sú vhodné do menších priestorov, pretože zaberajú oveľa menej miesta a umožňujú vysunúť sací panel len počas varenia. Teleskopické digestory často bývajú vstavané a umožňujú tak skryť čiastočne odsávač do skrinky.
 • Podstavné odsávače sa väčšinou umiestňujú pod skrinky alebo voľne nad sporáky. Sú vhodné aj do menších kuchýň, ale sací panel nie je pohyblivý, ani vysúvací, ale pevne umiestnený.

2) Šírka

S tvarom digestora súvisí tiež jeho šírka, ktorá je závislá na priestore, ktorý pre digestor máte a na veľkosti varnej platne. Digestory väčšinou mávajú šírku od 40 do 90 cm a mali by byť rovnako široké alebo širšie než varná platňa.

3) Spôsob odvetrania/odťahu

S tvarom digestora priamo súvisí tiež spôsob odťahu. Všeobecne digestory umožňujú dva základné typy odťahu podľa toho, či máte možnosť digestor napojiť cez stenu von alebo do komína. Vzduch sa potom odvádza preč z miestnosti, jedná sa teda o vonkajší odťah.

Ak túto možnosť nemáte, musíte zvoliť digestor s recirkuláciou - tá vzduch nasaje, prečistí cez špeciálny uhlíkový filter a potom vypustí zase späť do miestnosti. V tomto prípade sa jedná o vnútorné odsávanie.

4) Veľkosť kuchyne (výkon)

Pri tvare digestora sme tiež spomenuli, že niektoré sú vhodné pre väčšie kuchyne a iné pre menšie. Podľa veľkosti priestoru je potrebné správne určiť výkon, ktorý by váš digestor mal mať. Ideálne je, aby bol digestor schopný vymeniť vzduch v kuchyni 6-10x za hodinu.

Ako teda zistíte ideálny výkon digestora?

 • Zistite si, aké rozmery má vaša kuchyňa v metroch. Potom ich medzi sebou vynásobte (dĺžka kuchyne x šírka kuchyne x výška kuchyne). Výsledkom bude objem kuchyne v m3.
 • Výsledok vynásobte 6x a 10x. Získate tak dva výsledky, v ktorých rozmedzí by sa mal pohybovať výkon odsávača v m3/hodinu.

Príklad: Vaša kuchyňa má dĺžku 4 metre, šírku 5 metrov a výšku 3 metre. Vynásobíte teda 4x5x3. Výsledok je 60 m3. Teraz si výsledok vynásobíte 6x, získate minimálny výkon odsávača, ktorý teda bude 6x60=360 m3/hodinu. Ďalej si ho vynásobiť 10x a získate maximálny výkon odsávača, ktorý teda bude 10x60=600 m3/hodinu. Výkon vybraného odsávača by mal byť medzi 360 a 600 m3/h.

Pri digestoroch sa tiež môžete rozhodovať podľa ďalších parametrov, ktoré vám budú uľahčovať prácu v kuchyni alebo ju spríjemňovať.

5) Hlučnosť

Medzi také parametre patrí napríklad hlučnosť. Pri každom odsávači pár sa uvádza v decibeloch. Väčšinou sa jedná o maximálnu hlučnosť, niekedy firmy uvádzajú úroveň hluku pre rôzne stupne výkonu. Je dobré si priamo v predajni nechať digestor zapnúť a vypočuť si, či je pre vás hluk prijateľný alebo radšej zvolíte tichšiu a napríklad aj drahšiu verzii odsávača pár.

6) Energetická trieda

Rovnako ako u iných spotrebičov aj pri odsávačoch pár sa zaujímajte o energetickú triedu. Je možné, že u väčších a výkonnejších digestorov bude energetická trieda horšia kvôli zvýšenej spotrebe energie potrebnej pre daný výkon.

U digestorov nájdete zvlášť označenie energetickej triedy pre jednotlivé súčasti - pre osvetlenie, filtráciu tuku alebo dynamiku tekutín. Tieto údaje sú povinné zo zákona a sú obsiahnuté na energetickom štítku, ktorý musí byť súčasťou každého odsávača. Na predajni musí byť každý odsávač opatrený energetickým štítok na viditeľnom mieste, takže si tieto údaje môže zákazník hneď porovnať.

7) Materiál a farba

Farbu a materiál spotrebiča si môžete vybrať čisto podľa vašich preferencií – odsávače sa vyrábajú z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele, iné sú z lakovaného plechu, ktorý môže byť biely, čierny, krémový alebo v odtieňoch hnedej. Môžete si tak zvoliť odsávač pár, ktorý bude ladiť s vašou kuchyňou.

8) Funkcia

Pozrite sa, aké funkcie vám uľahčia prácu s odsávačom alebo jeho efektivitu.

 • Filtre z polyuretánovej peny

Táto špeciálna pena dokáže odstrániť zo vzduchu až 98% všetkých tukov a iných nečistôt. Vďaka tomu je vzduch podstatne čistejší a sviežejší. Zároveň vďaka pene má digestor triedu A absorpčnej účinnosti.

 • AdaptAir

Táto technológia umožňuje nasávanie vzduchu nad celou varnou zónou. To je možné vďaka špeciálnemu hliníkovému alebo nerezovému tukovému filtru, pene a klapkám, ktoré sa otvárajú alebo zatvárajú podľa sacieho výkonu. Zároveň sa takto znižuje hlučnosť.

 • AdaptTech

Tato funkcia zaisťuje automatickú prevádzku digestora. Znamená to, že senzor rozpoznáva kvalitu vzduchu a podľa toho upravuje rýchlosť alebo stupeň ventilácie, prípadne sa vypne, akonáhle je vzduch čistý a digestor už nie je potrebný.

 • SliderTouch

Jedná sa o veľmi pohodlné a rýchle ovládanie, ktoré vám umožní jednoduchým pohybom prsta zmeniť rýchlosť odsávania.

 • PAS systém

Tento systém je inovatívnym systémom u vertikálnych odsávačov. Funguje tak, že vzduch z centrálnej časti je presmerovaný do vonkajších rohov a rovnomerne tak distribuuje zaťaženie spotrebiča, čo šetrí jeho motor. Týmto spôsobom je odsávanie vzduchu nielen účinnejšie, ale tiež sa tým znižuje spotreba energie a hluk odsávača.

>> Premýšľate nad kúpou digestora? Pozrite sa na našu ponuku odsávačov pár.