Ako vybrať chladničku s mrazákom - Gorenje

Ako vybrať chladničku s mrazákom

Chladničky a mrazničky sú ponúkané vo veľkom počte typov a ak si prajete, aby vám dlho a dobre slúžili, musíte si správne vybrať. Pri výbere je potrebné zvážiť nielen veľkosť spotrebiča, ale tiež kde bude umiestnený a aká teplota bude v miestnosti. Nezanedbateľným kritériom pri voľbe je aj energetická náročnosť.

Veľkosť a umiestnenie

Bežná chladnička má šírku a hĺbku 60 cm a výšku medzi 1,7 - 2 metre, možno však zaobstarať aj užšie typy od 49,5 cm. Počítajte s tým, že po stranách by mal zostať minimálne 1 cm miesta, za chladničkou 3-5 cm. Tým je zaistená plná funkčnosť, pretože je umožnené voľné prúdenie vzduchu okolo prístroja. Na chladničku by tiež nemalo pôsobiť priame slnečné žiarenie, ani by sa nemala umiestňovať v blízkosti zdroja tepla. Objem môžete posúdiť podľa počtu členov rodiny - chladničky by mala mať 50 - 70 litrov a mraznička 20 litrov na jednu osobu.

Typ konštrukcie

  • Kombinované - chladnička s mrazničkou s vlastnými dvierkami
  • Monoklimatické - veľký objem, ale bez mraziaceho priestoru
  • Vitrínová alebo vinotéka – priehľadné dvere, bez mrazničky, u vinotéky môžete nastaviť rôznu teplotu v jednotlivých zónach
  • Chladnička s mraziacim boxom – malý mraziaci priestor v chladničke
  • Americká alebo Francúzska chladnička – dvojdverová chladnička, navyše obvykle s výrobníkom ľadu, barom alebo nápojovým automatom
  • Voľne stojaca x vstavaná chladnička

Odmrazovanie

Dôležitý je aj spôsob chladenia, ktorý sa u jednotlivých typov líši. Uľahčíte si prácu s odstraňovaním námrazy, keď si zaobstaráte model so systémom No Frost (alebo Frost Free), vďaka ktorému v chladničke nie je vlhko, takže žiadna námraza nevzniká. Systém NoFrost Plus je ideálnym systémom pre chladničky s mrazničkou. Zaisťuje vnútri chladničiek nulovú vlhkosť, zároveň však chránia potraviny pred vysychaním.

Iným variantom je automatické odmrazovanie chladničky, kedy chladnička sama pravidelne námrazu odstraňuje, no mraziacu časť musíte odmraziť manuálne. Pri týchto typoch chladničiek existujú aj dve verzie umiestnenia výparníka v mraziacej časti – môže byť integrovaný priamo v stene spotrebiča, alebo je výparník vedený priamo pod jednotlivými zásuvkami mrazničky. Výhodou „skrytého“ výparníka v mraziacej časti je zhruba o polovicu menej časté odmrazovanie ako u typov s priamym výparníkom.

Posledným typom je manuálne rozmrazovanie oboch častí, kedy musíte chladničku aj mrazničku vypratať a námrazu nechať roztopiť.

! Do chladničky nikdy neumiestňujte teplé potraviny. Mohlo by dôjsť k výraznému nárastu teploty, poškodenia ostatných uložených vecí a namnoženie nežiaducich baktérií. Rovnako dbajte, aby potraviny neboli opreté o zadnú stenu chladničky.

! Pravidelné vytieranie špeciálnymi prostriedkami alebo vodou s prídavkom octu je nutnosťou, okrem nečistôt zlikvidujete aj zápach.

Klimatická trieda

Klimatická trieda stanovuje optimálne teploty pre prevádzku chladničky. Pri nižších teplotách hrozí, že sa chladenie vôbec nezapne, naopak pri vysokých bude musieť chladnička chladiť neustále na plný výkon.


Subnormálne teploty

SN

10-32 °C

Normálne

N

16-32 °C

Subtropické

ST

18-38 °C

Tropické

T

18-43 °C


Hlučnosť

Hlučnosť je uvádzaná v decibeloch (dB). Tiché chladničky majú uvedenú hlučnosť do 43 dB. Hlasnejšie prístroje môžu pôsobiť rušivým dojmom, ale opäť skôr záleží na umiestnení - cez deň hlučnejšiu chladničku inak pocítite, než keď bude umiestnená blízko spálne či v byte 1+kk, potom na tento parameter určite nezabudnite.

Spotreba chladničiek

Spotreba elektrickej energie je pre mnohých záujemcov hlavným kritériom. Energetická trieda sa označuje písmenom abecedy (A-D), kde písmeno A označuje najvyššiu úsporu elektrickej energie. U chladničiek si však dnes často vyberáme len pluska pri triede A. (Zatiaľ) najúspornejší je trieda A+++ - tieto chladničky ušetria za deň priemerne 0,8 kW, čo predstavuje ročne približne 30 €.

Trieda A++ by mala byť až o 45% úspornejšia ako trieda A, ale pozor - štítok je len orientačná a pre rôzne výrobcu platí rôzne pravidlá výpočtu, preto je vždy lepšie spočítať si priamo dennú spotrebu. – štítok je záväzný a platia rovnaké výpočty pre všetkých J

Rodinný dom, chata alebo byt? Aj na tom záleží.

Pri voľbe novej chladničky dbajte na to, v akom prostredí bude chladnička stáť a ako bude využívaná. Pri umiestnení v byte si môžete vyberať z kombinovaných chladničiek alebo chladničiek s oddelenou mrazničkou. Predpokladá sa denné využívanie väčšiny členov rodiny, spotrebič bude teda v plnom pohotovostnom režime, avšak je vhodné si zariadením "2v1" ušetriť miesto.

V dome sa dá počítať s väčšou priestorovou náročnosťou, môže teda ísť o chladničku monoklimatickú a zvlášť postavenú mrazničku, vitrínovú chladničku alebo vinotéku.

Do malých priestorov ako sú chaty, študentské internáty alebo kuchynské kúty s nepravidelnou prevádzkou sa hodia menšie jednodverové chladničky s mraziacim boxom alebo menšie samostatné chladničky a mrazničky. Tie majú tiež malú spotrebu energie a nižšiu obstarávaciu cenu a sú prispôsobené pre nepravidelnú prevádzku. Niektoré modely sú vybavené tzv. prázdninovým režimom, ktorý dokáže znížiť výkon na minimum.

Funkcie

Dnešné moderné chladničky ponúkajú okrem miesta pre skladovanie potravín aj množstvo užitočných funkcií, ktoré majú za úlohu vytvoriť čo najoptimálnejšie prostredie pre skladovanie potravín. Niektoré funkcie dokážu ničiť mikroorganizmy či baktérie pomocou ionizácie, pohlcovať zápach alebo dokonca predlžovať čerstvosť potravín.

Technológie, ktoré zaisťujú optimálne fungovanie chladničky, sú predovšetkým:

  • IonAir, ktorý zaisťuje v chladničke optimálnu mikroklímu, predlžuje trvanlivosť a čerstvosť potravín
  • AdaptTech, ktorý šetrí energiu vďaka sledovanie zvykov užívateľov chladničky, tiež chráni potraviny pred teplotným šokom a predlžuje ich trvanlivosť
  • Ventilačný systém MultiFlow 360°, ktorý udržuje rovnomernú teplotu vďaka 14 ventilačným otvorom

>> Premýšľate nad kúpou spotrebičov? Pozrite sa na ponúku našich chladničiek a mrazničiek.