Desatoro zdravej výživy - Gorenje

Desatoro zdravej výživy

_products/features/icon - Miestne. Zdravo.

Miestne. Zdravo.

Aby ste jedli zdravo, nemusíte chodiť ďaleko.
Práve naopak, väčšina zdravých jedál je na dosah ruky - v domácej záhrade, neďalekých lesoch, na susediacej farme. Dokonca aj v slovenskej kuchyni a miestnom slovenskom prostredí sa nachádza mnoho „super potravín“, ktoré stoja za to, aby sme ich zahrnuli do svojho každodenného jedálnička. Napríklad čučoriedky dodajú vášmu telu horčík, železo, betakarotén, ako aj vitamíny B a C. Paradajka, ktorá určite rastie vo vašej záhradke, taktiež obsahuje 13 vitamínov, najmä vitamín C a E, 17 minerálnych látok, mnoho draslíka a betakaroténu. Pridaním ľanových semienok do svojej stravy dodáte vášmu telu veľké množstvo bielkovín, minerálnych látok a vlákniny, ako aj známe a potrebné omega-3 mastné kyseliny.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Jednoducho. Farebne.

Jednoducho. Farebne.

Zjednodušte prípravu a výber zdravých jedál.
Radšej, než počítať kalórie, sa zamerajte na to, aby vami pripravované jedlá boli farebné, pestré, z miestnych ingrediencií a čo najčerstvejšie. Kulinárske kombinácie, ktoré sú pastvou pre oči, si vychutnáte s väčším potešením a vaše telo z nich bude mať úžitok.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Čerstvo. Menej tepelného spracovania.

Čerstvo. Menej tepelného spracovania.

„Menej je viac“ predstavuje hlavnú zásadu, ktorú by ste mali dodržiavať.
Inými slovami: menej tepelne spracované jedlo je čerstvejšie jedlo. Varenie, pečenie a vyprážanie ničí väčšinu dobrých vecí, ktoré čerstvé potraviny obsahujú. Preto namiesto časovo náročného varenia si ukuchtite nátierku z čerstvej zeleniny, pripravte tanier s čerstvo nakrájaným ovocím alebo džús z domáceho ovocia.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Tekutiny. Menej náročná príprava.

Tekutiny. Menej náročná príprava.

Čerstvé ovocné kokteily.
Vďaka čerstvým ovocným šťavám a kokteilom vaše telo získa mnoho živín a vitamínov, ale taktiež rýchle sacharidy a čistú energiu. Rozmixované ovocie a zelenina sú lepšie stráviteľné, džúsy a ovocné kokteily zaťažujú organizmus menej ako pokrájané ovocie a zelenina. Príjem jedla v rozmixovanej forme umožňuje vášmu telu rýchlo vstrebať potrebné látky a nasýtiť z neho aj bunky.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Plné energie. Plné zdravých tukov.

Plné energie. Plné zdravých tukov.

Mýtus o tukoch.
Dnes vieme, že čo nám skutočne škodí, sú nasýtené mastné kyseliny, ktoré nájdeme v živočíšnych produktoch, ako aj tepelne spracované tuky obsiahnuté vo vyprážaných a opekaných jedlách. Zdravé, t. j. nenasýtené tuky, sú naopak najprospešnejšie pre správne fungovanie ľudského tela. Z nich môžete urobiť olej v pohodlí svojho domova. Omega-9 mastné kyseliny sa nachádzajú v arašidoch, lieskových orechoch, mandliach, makadamových orechoch, omega-3 mastné kyseliny nájdete v ľanových semienkach, vlašských orechoch, sóji a horčicových semienkach a omega-6 mastné kyseliny obsahujú slnečnicové, tekvicové, sezamové, kukuričné a konopné semienka.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Striedmosť. A vyváženosť.

Striedmosť. A vyváženosť.

Denný príjem jedla.
Denný príjem jedla by sa mal rozdeliť do piatich vyvážených porcií. Týmto predídete nafúknutosti, únave a kolísaniu cukru v krvi. Malými, ale častými porciami jedla do svojho systému prijmete len také množstvo živín, ktoré využije. Ľudské telo nie je totiž schopné uchovať si niektoré živiny vo veľkých množstvách, preto je pri určovaní veľkosti porcií striedmosť viac než vítaná.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - V správnom poradí.

V správnom poradí.

Konzumácia jedla v správnom poradí.
Hoci sú čerstvé ovocie a zelenina na našom tanieri každý deň, stojí za to poznamenať, že konzumáciou jedla v nesprávnom poradí niekedy namáhame naše telo. Ovocie a zelenina sa oveľa jednoduchšie trávia ako napríklad mäso. Preto sa odporúča, aby sa konzumovali vždy pred jedlom a nikdy nie po jedle. Ešte lepšie je, keď ovocie jete ako osobitné jedlo.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Správne množstvo.

Správne množstvo.

Dodajte svojmu telu všetko, čo potrebuje.
Ak vo svojej strave nedáte dopustiť na špeciálne diéty alebo sa vyhýbate určitým druhom potravín, uistite sa, že stále svojmu telu dodáte všetko, čo potrebuje. Mäso alebo živočíšne bielkoviny je možné jednoducho nahradiť rastlinnými bielkovinami zo strukovín, napríklad domáceho hummusu alebo ovocia, zeleniny, obilnín, orechov a semien.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Veľké množstvo vody

Veľké množstvo vody

Pre lepšie fungovanie vášho organizmu.
Rovnako dôležité ako správne stravovanie je pre správne fungovanie vášho organizmu pitie dostatočného množstva vody. Únava, vyčerpanie a bolesti hlavy môžu byť znakom dehydratácie. Istá časť potrebnej vody sa do organizmu dostáva prostredníctvom jedla (asi 1 000 ml vody denne), zvyšok (1 500 - 2 000 ml) by sa mala prijať tekutinami, najlepšie čistou vodou.
viac info
menej informácií
_products/features/icon - Dostatok času.

Dostatok času.

Počas jedenia si užite pokoj a ticho.
Ak váš každodenný život zahŕňa mnoho stresových situácií, musíte si pri jedle vychutnať pokoj a ticho. Nikdy nejedzte postojačky alebo v chode a pri jedení sa neponáhľajte, pretože rýchlo zjedené a nedostatočne požuté jedlo zaťažuje váš organizmus bez ohľadu na to, aké prospešné látky obsahuje. Je dovolené, dokonca vám odporúčame, aby ste jedli schuti, svoje jedlo si vychutnávali a užívali.
viac info
menej informácií