Otázky a odpovede - Gorenje
Otázky a odpovede
1

Jedno dieťatko, nekonečne veľa otázok.

Byť mamou je náročné. Hlavne ak ste čerstvou mamičkou. Dýcha dieťatko v noci? Papá dostatočne? Mala by som mu vyčistiť noštek, znovu ohriať jedlo či umyť hračky? 

Nerobte si starosti. Vyriešili sme to za vás. Požiadali sme slovinského pediatra Denisa Baša, dr. med., aby nám zodpovedal najčastejšie kladené otázky o novorodencoch a dojčatách.

Denis Baš, dr. med, je odborný pediater, ktorý pracuje s deťmi v školskom a predškolskom veku na detskej klinike v zdravotnom centre Kamnik. Detské kĺby vyšetruje pomocou ultrazvuku, prednáša budúcim mamičkám a je veľkým zástancom rozumného predpisovania antibiotík deťom.

Namiesto úporného hľadania informácií si radšej užívajte nádherné chvíle materstva.

ODSATÉ MLIEKO

Ako mám pripraviť mlieko, ak niekedy nemôžem dieťatko kojiť?
Pre novorodencov je materské mlieko najlepšou stravou z viacerých dôvodov. Napriek mnohý výskumom jeho zloženie nebolo doteraz vysvetlené. Výrobcovia sa snažia vytvoriť náhradné mlieko, so zložením čo najviac podobným materskému mlieku, ale dojčeniu a materskému mlieku sa pri kŕmení novorodencov a dojčiat zatiaľ nič nevyrovná. Existuje mnoho prípadov, keď mamičky nemôžu dojčiť (pri predčasne narodených deťoch, anomáliách prsníkov, vrátení sa do práce a pod.). V týchto prípadoch odporúčame mlieko odstriekavať ručne alebo odsávať pomocou manuálnych a elektrických odsávačiek. Keď mlieko odsajete, musíte ho správne uskladniť.

Dieťatko sa dojčí jednoducho. Keď sa ale snažím odstriekavať mlieko, vyjde len malé množstvo. Čo robím zle?

Ak ste skúsili odstriekať mlieko, ale nie je ho dosť, neznamená to, že nemáte dostatok mlieka. Pocit počas odstriekavania a manuálneho odsávania je iný, ako pocit, ktorý máte, keď dieťatko mlieko cicá, pretože odstriekavanie mlieka si vyžaduje cvik. Aby bolo pohodlnejšie a efektívnejšie, môžete skúsiť viacero metód, ako napríklad odstriekavanie rukou, odsávanie pomocou ručnej alebo elektrickej/dvojitej odsávačky. Aby ste stimulovali tvorbu mlieka, pred odstriekavaním si môžete na prsníky položiť horúce vankúšiky, jemne si ich masírovať a počúvať pri tom relaxačnú hudbu.

Ako mám odsaté mlieko správne skladovať?

Odsaté mlieko musíte správne uskladňovať, až kým ho nepoužijete, aj keď nemôžete dojčiť. Pred odsávaním si umyte ruky a vyčistite všetko príslušenstvo, ktoré sa chystáte použiť, aby ste tak predišli bakteriálnej kontaminácii. Odsaté mlieko uskladňujte v malých nádobách (60 - 120 ml), dostatočne veľkých pre jednu dávku. Na nádobu napíšte dátum a čas odsatia mlieka, aby ste vedeli, dokedy ho môžete použiť. Odsaté mlieko v uzatvorenej nádobe vydrží 6 hodín pri izbovej teplote, 3 až 5 dní v chladničke (4 °C) a najviac 3 mesiace v mrazničke (-18 °C). Keď zmrazené mlieko rozmrazíte, môžete ho uskladniť v chladničke ešte 24 hodín, nikdy ho však nemôžete opäť zamraziť.

Ako mám uskladnené, odsaté mlieko pripraviť predtým, ako ho budem podávať?

Predtým, ako ho podáte dieťatku, sa musí skladované, odsaté mlieko správne zohriať. Najvhodnejšia teplota mlieka na kŕmenie bábätka je 37 °C. Skontrolujte jeho teplotu tak, že si nalejete pár kvapiek na zápästie tam, kde si zvyčajne meriate pulz. Odsaté mlieko by sa nemalo zohrievať na teplotu vyššiu ako 40 °C, pretože sa pri tejto teplote ničia všetky živiny.

Najlepším spôsobom ohrievania mlieka je dať fľašku pod tečúcu horúcu vodu alebo ju na niekoľko minút položiť do hrnca s horúcou vodou. Môžete tiež použiť špeciálne zariadenie, určené na zohrievanie fliaš. Keď sa fľaša zohreje, jemne ňou potraste. Takto sa teplota rovnomerne rozdelí po celom obsahu a zároveň sa zamieša tuk, ktorý sa počas ohrievania oddelil od zvyšnej tekutiny.

Môže sa materské mlieko zohrievať v mikrovlnnej rúre?

Ohrievanie materského mlieka v mikrovlnnej rúre sa neodporúča, pretože môže zničiť jeho prospešné vlastnosti a živiny. Nemalo by sa ani prehrievať. Najjednoduchší spôsob kontroly teploty mlieka je pomocou ohrievania v pare alebo ponorením fľaše do horúcej vody, pri čom neustále kontrolujete jeho teplotu na vašom zápästí.
Ako dlho musím fľašu mlieka položenú v horúcej vode zohrievať?
Keď fľašu mlieka vložíte do horúcej vody, zvyčajne je potrebné počkať asi 15 minút, kým sa obsah fľašky zohreje na teplotu vhodnú na kŕmenie bábätka. Teplotu mlieka musíte pravidelne kontrolovať na svojom zápästí. Počas ohrievania musíte fľašou opakovane potriasť, aby bol jej obsah rovnomerne teplý a tuk sa zmiešal so zvyšnou tekutinou.

OCHRANA

Moje dieťatko si dáva všetko, na čo dočiahne, do úst. Mám mu v tom zabrániť
Rodičia sa často strachujú, pretože si ich malé deti dávajú do úst všetko, na čo siahnu. V rozvoji dieťaťa je použitie úst dôležitou fázou v získavaní skúseností a objavovaní sveta. Pomocou úst dieťa odhaľuje nové podnety v objavovaní tvarov, štruktúr či chutí. Nie je na tom nič zlé. Musíme, samozrejme, zabezpečiť, aby boli predmety dostatočne veľké, vyrobené z bezpečných materiálov a neboli ostré. Rodičia sa tiež boja toho, že sa takto dieťa nakazí. V každom prípade sa odporúča, aby sa predmety, s ktorými prichádza dieťatko dennodenne do styku, občas poriadne umyli a dezinfikovali. Jedným z prirodzených spôsobov je vyvarovanie. Na dezinfekciu sa môžu použiť špeciálne navrhnuté parné sterilizátory.

Ako mám vyčistiť detské hračky?

Deti sú so svojimi hračkami v dennodennom kontakte. Hrajú sa s nimi aj iné deti a často hračky skončia na zemi alebo v ústach. Sprevádzajú deti aj pri jedení a spánku. Keď je dieťa choré, sú prakticky na nezaplatenie. Preto je dôležité, aby sa hračky často čistili.

Gumené hračky sú neoddeliteľnými spoločníkmi prvých krokov dieťaťa v spoznávaní sveta okolo seba. Tieto hračky často pomáhajú zmierniť bolesť pri raste prvého zúbka. Keďže sú často v kontakte s ústami, je dôležité ich pravidelne poriadne vyčistiť. Umyte ich pod horúcou vodou pomocou prostriedku na umývanie riadu a občas ich dezinfikujte v sterilizátore.

Plyšové a látkové hračky môžete oprať v práčke. Použite program ručného umývania s malým množstvom pracieho prášku. Použite dezinfekčný prostriedok určený na pranie detského oblečenia.

Ak hračky nemožno umyť vodou, z času na čas ich vyčistite pomocou dezinfekčného spreja, ktorý sa nemusí oplachovať. Pred jeho použitím skontrolujte, či deti môžu prísť s týmto výrobkom do styku.

TUHÁ STRAVA

Kedy môžem dieťatku začať podávať tuhú stravu?
Dieťatku, ktoré ešte stále dojčíte, je ideálne začať podávať doplnkovú (rozmixovanú) stravu, keď má viac ako štyri mesiace. Skôr by ste mali rozmixovanú tuhú stravu úplne vylúčiť, pretože tráviace orgány dieťatka ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Výskum dokázal, že čakať príliš dlho tiež nemá veľký význam a s tuhou stravou sa má začať pred dosiahnutím veku 6 mesiacov. Materské mlieko optimálne nepokrýva zvýšenú potrebu dieťatka prijímať makroživiny a mikroživiny (železo, zinok).

Ako by som mala začať s podávaním tuhej stravy?

V začiatkoch podávania tuhej stravy by mali byť rodičia obzvlášť trpezliví a vytrvalí. Počas tejto fázy predstavuje tuhá strava novú skúsenosť; objavovanie nie je hlavným zdrojom výživy. Je dôležité, aby si dieťatko zvyklo na rôzne chute, hustoty a štruktúry jedla. V našich končinách zvyčajne začneme podávať ako prvú kašu zo zeleniny, mäsa a zemiakov. Ovocie a obilniny sa začínajú podávať o čosi neskôr, pretože deti uprednostňujú sladkú chuť, a preto by mohli zeleninu odmietnuť. Nové jedlá musíte deťom podávať v intervale jedného týždňa. Takto si deti ľahko zvyknú na nové chute. Zároveň si môžete počas tejto doby všimnúť, či nemajú s jednotlivými potravinami problémy.

Na začiatku budú jesť menej ako jednu čajovú lyžičku jedla, niektoré dve až tri lyžičky, zatiaľ čo iné môžu jesť aj viac. To je v poriadku. Jedlo by malo byť izbovej teploty alebo trošku teplejšie.

Od desiatich mesiacov (keď už má zuby) môže dieťatko jesť okrem tekutých a rozmixovaných jedál aj tuhú stravu. Mäso, rybu, zeleninu a ovocie už nemusíte rozpučiť alebo rozmixovať, stačí ich nakrájať na malé kúsky.

Aký druh kaše alebo pyré by sme mali podávať ako prvý?

Na začiatok by sa mali podávať jedlá, ktoré neobsahujú alergény: zelenina (cuketa, mrkva, zemiaky, karfiol, kapusta), ryža, kukuričné vločky, mäso (hydina, teľacina, žriebä, králik). Potom môžeme pokračovať s ovocím (jablko, banán, hruška). Ako prvé jedlo môžeme pripraviť ryžovú kašu, ktorá sa vďaka svojej jemnej prirodzenej chuti môže zmiešať s materským mliekom. Keď si deti po týždni zvyknú na lyžičku, môžete pokračovať s rozmixovanou mrkvou alebo kašou z cukety, ktoré môžete pripraviť ako samostatnú zeleninovú kašu alebo ich pridať do ryže a materského mlieka. V týždňových intervaloch môžete postupne pridávať nové druhy jedál. Je lepšie, keď obilniny s obsahom lepku (pšenicu, ovos) začnete podávať vtedy, keď dieťa hlavne dojčíte alebo kŕmite odsatým materským mliekom, čiže medzi 4 a 6 mesiacom. Takto sa u dieťaťa zníži riziko vzniku celiakie (neznášanlivosť lepku).

Čo ak dieťaťu nechutia kaše zo zeleniny?

Pri podávaní novej stravy je najdôležitejšia trpezlivosť a vytrvalosť. Štúdie dokázali, že dieťaťu musíme novú chuť ponúknuť 7- až 11-krát a vzdať by sme sa nemali ani vtedy, keď jedlo vypľúva na seba či na nás. Keď dieťatku podáte prvú lyžičku jedla, ešte neviete, čo si o novej chuti myslí. Väčšina detí pri prvom pokuse zovrie pery a nezaujíma ich, aká je táto nová chuť prospešná. Preto pokračujte len vtedy, keď dieťa ústa opäť otvorí. Pamätajte si, že počas pridávania nových prvkov do stravy je pre dieťa stále základnou zložkou výživy materské alebo dojčenské (umelé) mlieko. Mnoho rodičov sa vzdá po troch pokusoch končiacich odmietnutím, no vytrvalosť sa oplatí.

Ako mám pripraviť prvú tuhú stravu pre svoje bábätko?

Najlepšie je používať čerstvú sezónnu zeleninu a ovocie, ale mrazenou zeleninou tiež nič nepokazíte. Zelenina sa zvyčajne varí vo vode alebo sa dusí. Pri varení nepoužívajte soľ ani koreniny. Keď je jedlo uvarené, rozmixujte ho na jemnú zmes alebo rozpučte do hustej kaše. Rozvoj a rast dieťaťa si vyžaduje vysoko kvalitné tuky, preto sa do zeleninovo-obilninových a mäsových jedál odporúča pridať rastlinný olej (kanola, olivový alebo kukuričný olej). Do jednej porcie pripravenej kaše (150 až 200 ml) pridajte čajovú lyžičku oleja.

Ako mám pripraviť jedlo, ktoré bude môjmu bábätku chutiť?

Keď svojmu dieťatku prvýkrát podávate tuhú stravu, najdôležitejšou vecou je rozumne vybrať ingredienciu, s ktorou začnete. Pri prvých jedlách vyberajte chute, ktoré nie sú príliš silné ani nezvyčajné. V prípade zeleniny si vyberte napríklad mrkvu, zemiaky alebo cuketu a z ovocia jablko alebo banán. Citrusy sú na začiatok príliš kyslé. Taktiež sa neodporúča pripravovať jedlo s kravským mliekom, pokiaľ dieťatko nemá aspoň šesť mesiacov.

Kaše môžete jednoducho pripraviť pomocou kuchynského mixéra alebo vidličky. Konzistencia musí byť hustá a celistvá, nie tekutá. Tvrdšie ovocie a zeleninu je potrebné najprv podusiť. Vyhýbajte sa cukru, soli či koreninám s výraznými chuťami. Ak chcete kašu trošku osladiť, pridajte do nej čajovú lyžičku dužiny z jablka alebo hrušky. Do zeleninových pokrmov pridajte rastlinný olej, aby ste mu dodali chuť.

Aká je najlepšia strava pre bábätká?

Okrem toho, aby jedlo dieťaťu chutilo, je potrebné zabezpečiť, aby obsahovalo všetky potrebné živiny. Nižšie uvádzame zopár všeobecných zásad pri uvádzaní nových prvkov do stravy dieťaťa:

 • Chlieb: po 10 mesiacoch
 • Kravské mlieko: ako samostatný nápoj po 1. roku, v malých množstvách aj skôr (príprava obilninovej kaše, zemiakovej kaše)
 • Lepok (pšenica, ovos, raž, jačmeň, ovos, ovsené vločky, špalda, cestoviny): po 4 mesiacoch spolu s dojčením
 • Vajcia (žĺtok a bielok): po 6 mesiacoch
 • Cukor, soľ: po 1 roku
 • Med: po 1 roku
 • Ryby: možné po 6 mesiacoch, čo najčerstvejšie, mladé ryby (napr. makrela, sleď, sardinky, losos)
 • Morské plody: po 1 roku

Strava dieťatka musí byť vyvážená a musí obsahovať veľa zeleniny, ovocia a obilnín. Červené mäso je najdôležitejsím zdrojom železa pre naše telo. Nižšie uvádzame niektoré potraviny, ktoré obsahujú veľa konkrétnych vitamínov a minerálov:

 • Vitamín A: mrkva, kel, špenát
 • Vitamín D: rybí olej, mastné morské ryby, bielok (odporúčame nahradiť prípravkom Vitamín D 400 IU denne)
 • Vitamín E: repkový, slnečnicový a kukuričný olej, pšeničné klíčky, lieskové orechy
 • Vitamín K: zelená zelenina
 • Vitamín B1: strukoviny, niektoré ryby, zemiaky, ovsené vločky
 • Vitamín B2: mlieko, mliečne výrobky, vajcia
 • Vitamín C: čerstvé ovocie (citrusy, egreše, čierne ríbezle), zelenina (paprika, brokolica, fenikel, kapusta, špenát, paradajka)

Ktorým potravinám sa mám pri príprave jedla pre dieťatko vyhnúť?
Pri príprave detskej stravy sa musia dodržiavať vyššie uvedené pravidlá podľa veku, v ktorom predstavujeme určitú skupinu jedál. Do 1 roka sa vyhýbajte koziemu mlieku, ovčiemu mlieku a medu. Do 5 rokov sa deťom neodporúča ponúkať oriešky a arašidy, pretože sú tvrdé a mohli by sa zachytiť v krku. Deti majú zvyčajne radi spracované jedlá, ktoré obsahujú tieto ingrediencie. Vyhnúť sa musíte aj surovým alebo čiastočne uvareným vajciam, dodatočne osoleným alebo osladeným jedlám, sýteným nápojom a jedlám určeným pre dospelých (omáčkam, káve, čaju). Sójové mlieko sa neodporúča deťom, ktoré sú alergické na kravské mlieko, pretože sú často alergické aj na sóju.
Moje dieťatko nechce jesť. Čo mám robiť?
Pri prvom podávaní tuhej stravy čelí mnoho rodičov problému, keď ich dieťa odmieta jesť. Aspoň im to tak pripadá. Dieťa v skutočnosti robí pokroky, priberá a rastie. Pamätajte si, že váš apetít nie je stále rovnaký a ani vy občas nejete rovnaké množstvo jedla. Môže sa stať, že dieťa jednoducho odmieta otvoriť ústa a nechce pripravené jedlo zjesť. Teraz musíte zapojiť vašu fantáziu: predstierajte, že lyžička je lietadlo, rozprávajte pri kŕmení rozprávku alebo jedlo ozdobte, aby ste dieťatko presvedčili uvarené jedlo zjesť. Neexistuje zaručený recept. Existuje mnoho spôsobov, ako deti prinútiť jesť, keďže sú to deti. Trpezlivosť sa určite vypláca. Tvrdohlavosť detí spojená s ich živosťou, často znamená neúspech rodičov v boji za jedálenským stolom.

Keď už dieťa presvedčíte, že stojí za to nové jedlo opäť vyskúšať, buďte vynaliezaví. Ponúknite mu ovocie a zeleninu, ale zamaskujte ju. Ak dieťa nemá rado „chuť zeleniny“, vylepšite ju pridaním postrúhaného syra alebo dressingu z masla a strúhanky. Ak pri pohľade na ovocie robí grimasy, zmiešajte ho s mliekom alebo jogurtom a ponúknite mu skvelý detský koktail.

Deti odmietajú jesť aj preto, pretože nie sú hladné. Deti vnímajú hlad oveľa citlivejšie ako dospelí. Žalúdok dieťaťa je taký veľký ako malá päsť a rodičia často neodhadnú, koľko jedla dieťa potrebuje.
Počas prechodu na tuhú stravu môže bábätko trpieť zápchou. Čo mám robiť?
Zmeny jedla spôsobujú aj zmeny v pohybe čriev. Prechod na tuhú stravu bežne spôsobuje každodenné vyprázdňovanie. Niektoré deti môžu mať prechodné problémy so zápchou. Najčastejšie to je spôsobené nedostatočným prísunom tekutín a vlákniny. Tu je zopár jednoduchých tipov, ako si v tomto prípade pomôcť:
 • Povzbuďte dieťa k tomu, aby sa hýbalo.
 • Pomocou niektorých pohybových cvičení sa zrýchli funkcia tráviaceho traktu.
 • Pomasírujte dieťatku bruško a stimulujte mu peristaltiku.
 • Uistite sa, že má dieťatko dostatočný prísun tekutín (medzi jedlami mu podávajte prevarenú ochladenú vodu).
 • Dávajte mu čo najviac zeleniny a ovocia (ŽIADNE banány, ŽIADNA mrkva).
 • Dajte mu osladený čaj alebo šťavu zo sušených sliviek.
 • Ak problém stále pretrváva, odporúča sa využiť prostriedky na zmäkčenie stolice, ktoré nie sú návykové. Je dôležité, aby vyprázdňovanie nespôsobovalo dieťatku bolesť alebo nepríjemné kŕče. Neodporúčame dráždiť zadoček teplomerom.

DÝCHACIE ÚSTROJENSTVO

Ako mám skontrolovať, či dieťatko v noci dýcha?

Telo dieťatka počas noci spomalí svoje funkcie, preto je niekedy náročné zistiť, či dýcha. Existuje však jeden trik, ktorým sa ubezpečíte, že všetko je v poriadku: navlhčite si ukazovák a priložte ho pod noštek dieťatka. Jeho/jej dych pocítite na prste ako jemný vánok.
Všimla som si, že moje dieťatko často počas noci kašle. Čo mám urobiť, aby pokojne spinkalo?
Deti často sprevádza kašeľ. Všeobecne súvisí s dýchacími vírusovými ochoreniami, a preto sa často objavuje na jeseň a v zime. Najprv musíme zabezpečiť, aby dieťa mohlo dýchať cez nos a nie cez ústa, pretože tým sa sliznica hrdla ešte viac vysušuje a kašeľ sa ešte zhoršuje. Musíme zaistiť, aby naše dieťa pilo dostatočné množstvo tekutín a aby miestnosť, v ktorej spí, bola dobre vetraná. V obývacích priestoroch je odporúčaná relatívna vlhkosť 40 až 60 %. Kúrenie spôsobuje, že je vzduch v miestnostiach často príliš suchý, čím sa symptómy kašľa zhoršujú, vysušuje sa pokožka a sliznica. Preto sa odporúča udržiavať primeranú hladinu vlhkosti vzduchu. Starodávny trik spočíva v tom, že na radiátor položíte mokré uteráky alebo nádoby s vodou. Dnes máme však k dispozícii špeciálne prístroje - zvlhčovače vzduchu - ktoré rýchlo dodajú v miestnosti vlhkosť a prijateľné podmienky.

Ako by som mala vyčistiť upchatý nos svojho bábätka?

Upchatý nos a nádcha sú častými nepríjemnosťami, ktorá malé deti trápia. Nos je potrebné uvoľniť, aby bolo dieťatko spokojné, mohlo lepšie dýchať a jesť. Ak má dieťa upchatý nos alebo nedokáže poriadne dýchať, odporúča sa ho vyčistiť soľným roztokom alebo hypertonickým roztokom. Je dôležité, aby sa roztok do nosa nakvapkal alebo jemne nastriekal a NIE vstrekol vysokým tlakom. Ak do nosa vstreknete roztok vysokým tlakom, všetky nečistoty zatlačíte do trubice, ktorá spája nosovú dutinu s uchom, čím sa zvýši riziko ušnej infekcie. Keď dieťa nevie, ako si vyfúkať obsah nosa, je možné ho jemne odsať a suché výlučky, viditeľné na konci otvoru nosa odstrániť pomocou vatovej tyčinky, alebo gázy. Aby ste predchádzali upchatému nosu so suchým nosným hlienom, je dôležité udržiavať v miestnostiach, kde sa dieťa nachádza, správnu hladinu vlhkosti vzduchu.

Zima je za dverami. Čo robiť, aby bolo moje bábätko zdravé?

Počas jesene a zimy ostávame vo vnútri dlhšie. V dôsledku teplôt priaznivých pre prenos vírusov, sme ešte viac ohrození patogénmi rôznych infekcií. Tieto vírusové infekcie sú obzvlášť nebezpečné pre bábätká a malé deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém. Aby sme našich najmenších chránili proti infekciám čo najlepšie, mali by sme dodržiavať zopár jednoduchých pravidiel.

Je dôležité vyhýbať sa priestorom s veľkým množstvom ľudí (obchodné centrá, ihriská a pod.), najmä v obdobiach, keď je väčšia pravdepodobnosť, že sa v dave nachádzajú chorí ľudia, ktorí vás môžu nakaziť. Väčšina vírusov sa prenáša vzduchom a mnoho z nich sa šíri dotykom rúk. Preto je dôležité umývať si ruky, zdržiavať sa v prírode a vyhýbať sa chorým deťom. Pri novorodencoch a bábätkách sa musíte vyhýbať návštevám detí, ktoré trávia čas v kolektíve.

Posilnite si imunitný systém vyváženou stravou s veľkým množstvom ovocia, zeleniny a v prípade potreby aj výživovými doplnkami (vitamín D). Fyzická aktivita a dostatočné množstvo spánku posilňujú bunky nášho imunitného systému.

Môže cumlík dieťatku uškodiť?

Ako každá minca, aj používanie cumlíka má dve strany. Neexistuje dôkaz, že deti, ktoré cmúľajú cumlík, sú dojčené kratšie alebo majú s dojčením problémy. Je však známe, že deťom, ktoré používajú cumlík po 1 roku, hrozí väčšie riziko deformácie zhryzu. Je na rodičoch, či dieťatko bude cumlík používať alebo nie. Ak dieťa cumlík nepotrebuje alebo ho nechce, nemali by ste mu ho dávať. Najlepšie je nepreháňať a ponúknuť dieťaťu cumlík len vtedy, keď to naozaj potrebuje. Po 1 roku sa cumlík neodporúča, pretože má vplyv na vývoj zubov. Je tiež dôležité, aby si dieťa vybralo cumlík pred spaním von. Cumlíky sa musia často umývať a pravidelne dezinfikovať, aby sa z nich odstránili všetky nahromadené (ne)viditeľné nečistoty.