Desatoro jarnej očisty - Gorenje
Streda, 26. Apríl 2017

Desatoro jarnej očisty

Desatoro jarnej očisty
Aby vás tento rok leto neprekvapilo, začnite so zdravším životným štýlom už teraz. Bonusom bude nielen krásna postava do plaviek, ale aj posilnená imunita.
Užívať si zdravý životný štýl je zábava. Samozrejme, ideálne je, dodržiavať ho celoročne. Ak ste sa ním však doteraz neriadili, jar je ideálne obdobie kedy začať. Pomôže vám kolekcia malých domácich spotrebičov gorenje VitaWay a týchto 10 tipov.

1.Jarné upratovanie v kuchyni
Okrem pretriedenia šatníka nášmu telu na jar prospeje odľahčiť aj jedálniček. Vďaka viacúčelovému mixéru BPC2B navyše môžete odľahčiť aj kuchyňu. Tento vysoko otáčkový mixér totiž dokáže nielen mixovať, ale aj miešať a sekať. Pripravíte s ním chutné ovocné sorbety, ale aj domáce nátierky či RAW stravu. Na rozdiel od klasických mixérov sa vyznačuje mimoriadne vysokými otáčkami – až 30 tisíc otáčok za minútu, ktoré nielen úplne rozmixujú rôzne druhy potravín (mäkké aj tvrdé ovocie, orechy, mrazené potraviny, ľad...), ale zároveň neprodukujú nadmerné teplo, čo je dôležité najmä pri príprave spomínanej RAW stravy.

2.Dostatok tekutín
Medzi radami ako žiť zdravšie nemôže chýbať tip na dostatočný pitný režim. Ten je rovnako dôležitý, ak nie ešte viac, ako správne stravovanie. Dostatočné množstvo vody umožňuje správne fungovanie organizmu. Únava, vyčerpanie a bolesti hlavy môžu byť znakom dehydratácie. Približne 1 000 ml vody denne získame prostredníctvom jedla, zvyšok (1 500 – 2 000 ml) by sme mali prijať tekutinami, najlepšie čistou vodou.

3.Niet nad domáce suroviny
Pre zdravé suroviny nemusíte chodiť ďaleko. Množstvo z nich si môžete pripraviť aj doma a následne pri varení používať napr. aj domáce oleje. S lisom na olej OP650W si jednoducho pripravíte 100 % domáce oleje lisované za studena (teplota pod 49°C). Vylisovanú dreň či šupky z orieškov a semien nevyhadzujte! Tie môžete pridať na raňajky do jogurtu.

4. Rýchle a ľahké raňajky so sebou
Ak vynechávate raňajky pre nedostatok času, máme pre vás riešenie. Nutričný mixér BN1000W vám pomôže s rýchlou prípravou ľahkých raňajok, ktoré si navyše môžete zobrať so sebou a pokojne skonzumovať až po príchode do práce. Vďaka čerstvým domácim smoothies vaše telo získa mnoho živín a vitamínov, ale tiež rýchle sacharidy a čistú energiu. Rozmixované ovocie a zelenina sú navyše lepšie stráviteľné a vy tak nezaťažíte váš organizmus hneď z rána. Už nemáte žiadne výhovorky pre vynechávania raňajok.

5. Pastva pre oči
Jednoduchšie ako počítať kalórie je zamerať sa na prípravu jednoduchých, čerstvých a farebných jedál. Pestré jedlá z miestnych ingrediencií budú nielen zdravšie, ale budú aj pastvou pre oči. Jedlo si tak vychutnáte s väčším potešením a telo z neho bude mať väčší úžitok.

6. Menej tepelného spracovania
Menej je viac platí aj pri príprave zdravých pokrmov. Varenie, pečenie a vyprážanie často zničí väčšinu dobrých zložiek, ktoré čerstvé potraviny obsahujú. Odporúčame preto, namiesto časovo náročného varenia, pripraviť si občas len nátierku z čerstvej zeleniny, ľahký šalát či džús z domáceho ovocia.

7. Naparujte
Samozrejme, že nemusíte úplne vynechať teplú stravu. Ideálna je však príprava na pare, ktorá zachová všetky živiny prospievajúce ľudskému organizmu, ale tiež sviežu chuť, vôňu a vzhľad. Aj z najzarytejších odporcov zeleninových jedál sa stanú ich nadšení priaznivci. Na pare nemusíte pripravovať len zeleninu. Pomôže vám aj so zdravou úpravou mäsa, rýb či iných druhov potravín. Netreba si ani kupovať špeciálny spotrebič. Pomocou keramických parných nádob ST01 si jedlo na pare pripravíte aj v rúre. Do spodnej misky nalejete vodu, do ktorej môžete prípadne pridať aj ryžu a na ňu položíte ďalšie dve perforované misky s pripravovaným jedlom. Celé to potom len vložíte do rúry. Nádoby nemusíte využívať len na varenie v pare, využijete ich aj ako plech na pečenie, nádobu na marinovanie a perforované nádoby napríklad ako cedidlo. Navyše ich môžete skladovať postavené na seba, takže nezaberú veľa miesta.

8. Dostatok času
Každodenný život často zahŕňa množstvo stresových situácií. Pri jedle by sme sa však mali sústrediť iba na jednu činnosť a pokojne si svoj obed, či večeru vychutnať. Rýchlo zjedené a nedostatočne požuté jedlo zaťažuje náš organizmus bez ohľadu na to, aké prospešné látky obsahuje. Nikdy preto nejedzte postojačky alebo v chode a pri jedení sa neponáhľajte! Odporúčame, aby ste jedli schuti, svoje jedlo si vychutnávali a užívali.

9.Vitamínová bomba
Nielen na jar potrebujeme dostatok vitamínov. Tie omnoho prirodzenejšie, ako z umelých doplnkov výživy, získate pomocou čerstvého ovocia a zeleniny. Ak sa neviete prinútiť konzumovať dostatočné množstvo v surovom stave, môžete svoju dennú dávku vitamínov prijať vo forme domácich džúsov. Odšťavovač JC4800VWY využíva vertikálny pohyb pomaly odšťavujúceho slimáka (s rýchlosťou 70 otáčok za minútu). Ten drví ovocie a zeleninu a následne oddeľuje extrahovanú šťavu a dreň. Výsledkom je jemnejšia šťava s nižšou teplotou, čo umožňuje zachovanie vitamínov, minerálov, enzýmov a fytochemikálií.

10. Všetko s mierou
Heslo „všetko s mierou“ platí aj pri zdravom životnom štýle. Aby vás neprešiel tak rýchlo, ako ste s ním začali.