Užite si Vianoce bez stresu a zhonu - Gorenje

Archív noviniek

Štvrtok, 17. December 2015, BRATISLAVA

Užite si Vianoce bez stresu a zhonu

Užite si Vianoce bez stresu a zhonu
Čakať na Vianoce s vyloženými nohami je snom každého z nás. Mnohé povinnosti nám to však nedovolia. Patrí medzi ne pečenie koláčov, upratovanie a nakupovanie darčekov. Zjednodušte si upratovanie kuchyne s tipmi od spoločnosti Gorenje. 

Chladnička

Pred samotným čistením odporúčame chladničku vypnúť, aby ste zbytočne neplytvali energiou. Následne z nej povyberajte všetky uskladnené potraviny a vytrieďte ich podľa dátumu spotreby. Tie, ktorých trvanlivosť skončila, vyhoďte jednoducho do smetí. Z priestoru vyberte aj všetky police a zásuvky. Tie umyte v dreze alebo vo vani dezinfekčným saponátom na umývanie riadu. Existujú aj špeciálne prípravky proti plesniam a baktériám, avšak postačí vám aj doma vyrobený prostriedok na čistenie – teplá voda s octom či jedlou sódou. Ocot aj sóda účinne zbavia chladničku nežiadúcich pachov. Prázdny vnútorný priestor chladničky umyte od hora smerom dolu. Buďte dôslední a neprehliadnite ani ťažko dostupné miesta. Pozornosť venujte aj dverám chladničky a gumovým tesneniam na nich. Umytý priestor a taktiež vybraté police a zásuvky poutierajte suchou handričkou. Po ich vložení späť, nechajte chladničku ešte pol hodinu otvorenú, až potom ju zapnite a nastavte termostat na požadovanú teplotu chladenia.

Najnovšie modely chladničiek gorenje sú vybavené inovatívnou technológiou IonAir, ktorá zabezpečuje zdravé prostredie vytváraním záporne nabitých iónov v priestore chladničky. Tie čistia vzduch, zabíjajú väčšinu baktérií, zabezpečujú optimálnu vlhkosť a odstraňujú zápachy. Spolu s funkciou MultiFlow 360° ide o dokonalý vetrací systém s rovnomernou cirkuláciou vzduchu, ktorá významne predlžuje trvanlivosť potravín v chladničke a vytvára pre ne to najzdravšie prostredie na uskladnenie.

Rúra

Pred začiatkom čistenia sa ubezpečte, že je rúra vypnutá a studená. Predný kryt rúry čistite výlučne tekutými čistiacimi prostriedkami bez abrazívnych častíc. Na tento hladký povrch používajte suchú jemnú handričku. Na záver opláchnite vodou predný kryt. Na čistenie krytu vyrobeného z nehrdzavejúcej ocele použite iba mydlovú vodu a mäkkú špongiu. Hliníkové povrchy vyčistíte bez akéhokoľvek poškodenia špeciálnymi čistiacimi prostriedkami určenými na tento účel. Vnútro rúry čistite pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov, ktoré zvládnu odstrániť aj silné mastnoty a pripáleniny. Pozor, vonkajšie povrchy by sa nemali dostať do kontaktu s týmito prostriedkami, inak môže dôjsť k ich poškodeniu. 
Rúru však možno vyčistiť aj bez použitia „chémie“, čo je ohľaduplné k životnému prostrediu. Čistenie bez námahy umožňuje pyrolytická rúra gorenje BOP789S41X s využiteľným objemom 75 litrov a s dotykovým elektronickým ovládaním. Medzi programami, ktoré ponúka, nájdete samočistiaci program pyrolýzy. Ten pôsobením vysokých teplôt v rúre doslova spáli všetky nečistoty na popol. Ten stačí utrieť suchou handričkou.

Sklokeramická varná doska

Sklokeramické varné dosky majú dokonale rovný a hladký povrch. Je preto užitočné poznať pár trikov, ako sklokeramické varné dosky správne čistiť a udržiavať. Predídete tak nežiaducemu poškodeniu či poškriabaniu povrchu. Najbezpečnejšie je používať prostriedky určené špeciálne na čistenie sklokeramických dosiek. Dosku vyčistia a zároveň vytvoria na jej povrchu ochrannú vrstvu, ktorá zvyšuje odolnosť proti znečisteniu. Prípravky v žiadnom prípade nenanášajte pomocou drsnej strany špongie či oceľovou drôtenkou. Škvrny od vodného kameňa môžete odstrániť pomocou jemného roztoku z octu a vody. Nepoužívajte ho však na čistenie rámika. Silné škvrny a nepoddajné či spálené zvyšky jedál odstránite škrabkou určenou na čistenie sklokeramického povrchu. Sklokeramické dosky gorenje sú vybavené špeciálnou funkciou BoilControl, ktorá dočasne upravuje výstupný výkon varnej zóny, aby nedošlo k vykypeniu alebo rozvareniu jedla. 

Viac informácií nájdete na www.gorenje.sk