Strážte jej hmotnosť. Preplnená práčka skracuje životnosť motora - Gorenje

Archív noviniek

Pondelok, 7. Júl 2014, Bratislava

Strážte jej hmotnosť. Preplnená práčka skracuje životnosť motora

Strážte jej hmotnosť. Preplnená práčka skracuje životnosť motora
Pre zachovanie dlhej životnosti spotrebičov je nutné dodržiavať odporúčané užívateľské postupy. Že to nie je nič pre Vás? Vypínate spotrebiče zo zásuvky za chodu, resetujete počítač niekoľkokrát týždenne a váš vysávač sa pohybuje už len silou vôle keďže mu chýbajú obe kolieska? A čo pranie? Vhodíte oblečenie do práčky ako vám príde pod ruku, navolíte a spustíte program. Ostatné je ako sa hovorí v „rukách božích“. Robíte však chybu. Nešetrné zaobchádzanie neznesú ani tie najkvalitnejšie výrobky.

Proces pred spustením samotného prania by nemal spočívať iba vo vytriedení oblečenia podľa farby prípadne materiálu a odstránenia neželaných predmetov z vreciek nohavíc, ale aj v kontrole hmotnosti celkového „nákladu“. Pokiaľ práčka po spustení vydáva nezvyčajné zvuky, je veľmi pravdepodobné, že je preplnená.

Čo spôsobuje preplnená práčka:

  • Znižuje frekvenciu otáčania bielizne v bubne.
  • Znižuje účinnosť prania a odstreďovania.
  • Zvyšuje opotrebovanie bielizne.
  • Skracuje životnosť motora.

Ako však pred praním zistíte hmotnosť vloženej bielizne? Základnou pomôckou je jednoduchý úkon. Medzi voľne uloženým suchým oblečením a bubnom by mala byť medzera na šírku dlane. Alebo si môžete začať bielizeň fyzicky vážiť pomocou váhy a časom by ste mali vedieť odhadnúť jej približnú hmotnosť. Ťažko sa však na tieto „domáce“ rady spoliehať. Zaberajú čas a ich účinnosť samozrejme nie je stopercentná.

Existuje našťastie aj pohodlnejší a rýchlejší spôsob. Najnovšie modely práčok gorenje disponujú špeciálnou funkciou Total Weight Control. Ide o automatické rozoznávanie hmotnosti bielizne. To má na svedomí integrovaný snímač, ktorý nastaví prací program podľa skutočného množstva bielizne v bubne. Dômyselná funkcia šetrí nielen vodu, ale aj energiu, umožňuje tiež tichú prevádzku práčky a predlžuje jej životnosť. Tieto a mnoho ďalších výhod ponúka napríklad automatická práčka gorenje W9865E v klasickom bielom prevedení. Výrobca Gorenje nešetrí ani farbami, preto môžete zvoliť najvyššiu kvalitu a zároveň oživiť kúpeľňu či kuchyňu farebne vydarenými automatickými práčkami gorenje W7443LR v červenej alebo WS62SY2B v čiernej farbe.

Špeciálny tip: Vyberajte práčku podľa kapacity

Pri kúpe práčky je vhodné riadiť sa počtom obyvateľov v domácnosti. Páru bude stačiť 5 kilogramová kapacita, pre veľkú rodinu s deťmi odporúčame model so 7 až 8 kilogramovým limitom.