Premeňte svoj balkón v domácu záhradu - Gorenje

Premeňte svoj balkón v domácu záhradu

JEDNODUCHŠIE DOMA
5.5.2020
Mnoho ľudí žije v bytových domoch a sníva o vlastnej záhrade plnej rastlín a byliniek. Ak máte balkón, váš sen sa môže vďaka niekoľkým doplnkom stať realitou. Všetko, čo potrebujete, je priestor, slnečné svetlo, voľnú chvíľku a inšpiráciu (od toho tu sme predsa my)! 

Balkónové záhrady môžu byť útulné, praktické, zvládnuteľné a predovšetkým plné zdravých plodín, ktoré Vám pomôžu nielen v kuchyni. Najprv je potrebné myslieť na priestor, mikroklímu a umiestnenie a vybrať rastliny, ktoré budú na balkóne spokojné. 

Je dôležité si ujasniť, či je balkón viac na slnku alebo v tieni. Na slnečnej strane rastú prakticky všetky rastliny, ale šaláty (ako napríklad čakanka, hlávkový šalát, špenát a rukola) zasaďte do časti s tieňom, aby nedošlo k ich popáleniu. Rastliny pre zdravý rast potrebujú dostatok priestoru, preto je nesaďte príliš blízko a dajte im šancu dobre rásť. Ak je to možné, zasaďte ich na niekoľkých úrovniach, rovnako ako okrasné balkónové výsadby. 

Pri pestovaní rastlín v črepníkoch sú rastliny obmedzené priestorom, takže si vyberte druhy alebo odrody, ktoré sa vyznačujú nízkym rastom, majú malé korene alebo cibule a majú malé plody. Najvhodnejšie rastliny, ktoré oceníte predovšetkým pri varení v kuchyni, sú rôzne druhy bylín a korenia. Bazalka, petržlen, rozmarín, tymian, oregano, majorán, mäta, medovka alebo pažítka nevyžadujú veľa starostlivosti, o ich rast sa tak nemusí báť naozaj nikto. Na balkóne skvele rastú aj cherry paradajky, paprika, šaláty s menšími hlavami, cesnak a cibuľa, menšia mrkva, uhorky a cukiny z kríkového porastu. 

Byliny a listová zelenina môžu byť nasadené do drevených debien, napr. od vína, ktoré by ste inak vyhodili. Priestor pre rast rastlín môžete zväčšiť vytvorením vertikálnej záhrady pomocou drevených paliet. 

Existujú aj iné spôsoby, ako môžete recyklovať domáce vybavenie a doplnky a premeniť ich na záhradné kúsky. Poháre od džemu a uhoriek môžete premeniť na nástenný skleník, čo je praktické a príjemné na pohľad. Namiesto pohárov môžete použiť plechovky, dna fliaš alebo staré kuchynské hrnce a šálky. 

Jedným z najlacnejších a najvýhodnejších nápadov pre záhradníčenie na balkóne je pripevnenie starého botníka na stenu. Priestory botníka sú dostatočne veľké, aby pojali petržlen, bazalku, tymian, pažítku a ďalšie bylinky. 

Byliny saďte vždy pozdĺž okraja, pretože majú sklon visieť a pokrývať tak okraj nádoby. Bez ohľadu na typ nádoby je dôležité pestovať spoločne bylinky a zeleninu, ktoré majú podobné požiadavky na množstvo vody a starostlivosť.

Ako na spracovanie byliniek

Napríklad pažítka je skvelá na vajíčkovú nátierku.

Bylinky, ktoré nestihnete spracovať hneď, môžete napríklad usušiť.

Tiež by ste si mohli prečítať: