Päť spôsobov, ako si urobiť vo veciach poriadok - Gorenje

Päť spôsobov, ako si urobiť vo veciach poriadok

JEDNODUCHŠIE DOMA
5.3.2017

Je ťažké vzdať sa nepotrebných vecí, na ktoré ste citovo naviazaní, no bude to mať pozitívny vplyv na váš život a zjednoduší vám ho. Budete sa cítiť ľahší, bez problémov a plní energie.

Všeobecné pravidlo: pri každej novej veci sa zbavte nejakej starej.
 
Jednou z účinným metód, ako si urobiť vo veciach poriadok, je vyhodiť tie, ktoré už nepoužívate. Ak sa vám to podarí, určite sa budete tešiť zo zásadnej zmeny vo vašej domácnosti.

Ak je pre vás ťažké veci vyhodiť, pozbierajte ich do škatule a odovzdajte ich charite alebo ich jednoducho odložte do pivnice. Nevyhodíte ich a zároveň vám nebudú v dome zavadzať. Keď si uvedomíte, že vám tieto veci ani nechýbajú, bude jednoduchšie zbaviť sa ich pri upratovaní pivnice. Ak je to pre vás príliš radikálne riešenie, vyskúšajte niečo iné. Aby sa vám veci v dome nehromadili, držte sa tohto pravidla: pri každej novej veci, ktorú si kúpite, vyhoďte nejakú starú.

Najprv upratovanie, potom organizovanie

Niektorí ľudia sa snažia zbaviť zbytočných vecí v dome a zároveň ich organizovať. Tento spôsob nie je veľmi efektívny, preto odporúčame, aby ste sa najprv v každej miestnosti zbavili nepotrebných vecí a až potom ostatné veci organizovali a znovu usporiadali na svoje miesto.

Metóda štyroch škatúľ

Táto metóda je veľmi užitočná, keď chcete svoj domov zbaviť zbytočných vecí. Predtým, ako začnete (menšie a ľahšie) veci triediť, pripravte si štyri škatule – jednu na veci, ktoré vyhodíte, jednu na veci, ktoré dáte preč alebo darujete charite, jednu na tie, ktoré si necháte, a poslednú na veci, ktoré musíte presťahovať na iné miesto. Veci z každej izby roztrieďte do jednotlivých škatúľ tak, aby nič nezostalo vonku. Pri niektorých veciach vám to bude trvať hodiny, dni alebo týždne, ale nakoniec dosiahnete požadovaný výsledok. Buďte statoční!

Pravidlo 12-12-12

Pri upratovaní domu sa skúste riadiť pravidlom 12-12-12. To znamená, že si vyberte 12 vecí, ktoré vyhodíte, 12 vecí, ktoré niekomu venujete, a 12 vecí, ktoré sa niekoľko dní pohadzovali kade-tade (pod posteľou, v obývačke, na chladničke...) a vrátite ich na svoje miesto. Je to tiež úžasný spôsob, ako do upratovania domácnosti zapojiť členov rodiny. Ešte lepší nápad je zorganizovať súťaž v tom, kto čo najrýchlejšie pozbiera 36 vecí, ktorých sa zbavíte.

Plus

Odporúčame vám začať v jednej miestnosti alebo jednom kúte izby. Najlepšie je začať s miestom, ktoré využívate najčastejšie a kde je najviac neporiadku. Práve tam budú výsledky upratovania najviac viditeľné, čo vás bude motivovať, aby ste pokračovali v ďalších miestnostiach. Ak sa najprv pustíte do upratovania v pracovni, začnite so stolom a zásuvkami. Ak začnete v spálni, vyberte si komodu a najprv poupratujte veci v jednej časti. Budete hotoví skôr, ako sa nazdáte, a budete môcť pokračovať s ďalšou časťou vašej domácnosti.

Práčka s láskavým srdcom: Gorenje SensoCare generácia práčok
 
Práčka Gorenje je spoľahlivý partner pre každodennú starostlivosť o vašu bielizeň. Chápe náš nedostatok času a je trpezlivá k drobným detailom. Preto ponúka programy, ktoré dokonale sedia k množstvu rôznych životných štýlov a ktoré ponúkajú každému užívateľovi funkcie, ktoré požadujú. Dokáže prať rýchlo; dokáže prať s ohľadom na životné prostredie.

Tiež by ste si mohli prečítať: