Návod "ako na škvrny" I - ako odstrániť škvrny rýchlo a jednoducho - Gorenje

Návod "ako na škvrny" I - ako odstrániť škvrny rýchlo a jednoducho

JEDNODUCHŠIE DOMÁCE PRÁCE
2.5.2018

Prečítajte si tieto tipy, ako z oblečenia odstrániť aj tú najodolnejšiu špinu a škvrny.

Banán: Škvrnu okamžite opláchnite čo najhorúcejšou vodou. Ak sa vám ju nepodarí úplne odstrániť, jemne na ňu naneste tekutý prostriedok na umývanie riadu alebo namočte do teplého mlieka. V prípade potreby škvrnu pošúchajte tekutým glycerínom a nechajte pôsobiť 10 hodín alebo vyčistite zriedenou kyselinou octovou či peroxidom vodíka.

Pivo: Odstráni sa pri bežnom praní.

Čokoláda: Naneste na škvrnu mydlo, číry prostriedok na umývanie riadu alebo glycerín a vyperte. Ak na oblečení ostanú mastné škvrny, odstráňte ich pomocou sýtenej vody. Alebo: Namočte oblečenie na 15 minút do mlieka a potom škvrnu vyšúchajte, až kým nezmizne.

Káva: Použite glycerín alebo mlieko. Potrite škvrnu glycerínom a nechajte pôsobiť cez noc. Alebo potrite škvrnu glycerínom a namočte do mlieka.

Džús: Škvrnu okamžite opláchnite čo najhorúcejšou vodou. Ak sa vám ju nepodarí úplne odstrániť, jemne na ňu naneste tekutý prostriedok na umývanie riadu alebo namočte do teplého mlieka. V prípade potreby škvrnu pošúchajte tekutým glycerínom a nechajte pôsobiť 10 hodín alebo vyčistite zriedenou kyselinou octovou či peroxidom vodíka.

Krv: Oblečenie, ktoré sa môže prať v horúcej vode alebo programe na farebnú bielizeň, by sa malo okamžite opláchnuť studenou vodou. Predtým, ako oblečenie dáte prať, namočte ho do studenej slanej vody. Na staré škvrny naneste nezriedený 8 % amoniak.

Blato: Nechajte ho vyschnúť. Zoškrabte najviac, ako sa len dá. Navlhčite škvrnu čírim tekutým prostriedkom na umývanie riadu a nechajte oblečenie v plastovom vrecku na 5 až 6 hodín.

Broskyňa: Škvrnu okamžite opláchnite čo najhorúcejšou vodou. Ak sa vám ju nepodarí úplne odstrániť, jemne na ňu naneste tekutý prostriedok na umývanie riadu alebo namočte do teplého mlieka. V prípade potreby škvrnu pošúchajte tekutým glycerínom a nechajte pôsobiť 10 hodín alebo vyčistite zriedenou kyselinou octovou či peroxidom vodíka.

Ceruzka: Pošúchajte gumou. Alebo: Naneste na škvrnu číry tekutý prostriedok na umývanie riadu a nechajte pôsobiť 5 až 6 hodín.

Čaj: Namočte oblečenie do plnotučného mlieka, až kým sa mlieko nesfarbí. Potom na škvrnu naneste číry tekutý prostriedok na umývanie riadu a nechajte pôsobiť 5 až 6 hodín v plastovom vrecku. Alebo: Nalejte na škvrnu glycerín a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Odolné škvrny odstránite pomocou alkoholu.

Farba na báze oleja: Na čerstvé škvrny naneste trošku terpentínového oleja. Vysušené škvrny vyšúchajte hnedým mydlom a nechajte pôsobiť cez noc v plastovom vrecku. Mydlo oškrabte a utrite vlhkou utierkou.

Farebná krieda: Naneste na škvrnu benzín pomocou utierky alebo jemnej kefky/zubnej kefky.

Horčica: Nalejte na škvrnu číry tekutý prostriedok na umývanie riadu a nechajte pôsobiť 5 až 6 hodín. Ak po škvrne ostali stopy aj po praní, naneste na ňu trošku benzínu alebo zmes 25 % amoniaku a vody (1/2 PL amoniaku na 1/2 l vody).

Chlór: Ak ste svoje farebné oblečenie pofŕkali chlórom, nedá sa nič robiť. Tieto fľaky z oblečenia už neodstránite. Ak ide len o malú škvrnku, môžete túto chybu napraviť tak, že ju prekryjete vodeodolnou fixkou rovnakej farby ako oblečenie.

Karí: Významnú zložku karí korenia tvorí kurkuma, ktorá sa používa aj vo farbivách na textílie, preto musíte konať rýchlo. Nalejte na škvrnu glycerín a nechajte pôsobiť cez noc. Nalejte na škvrnu trošku číreho tekutého prostriedku na umývanie riadu a nechajte pôsobiť 5 až 6 hodín. Alebo: Naneste na škvrnu zmes terpentínového oleja, 8 % neriedeného amoniaku a hnedého mydla.

Kečup: Naneste na škvrnu číry tekutý prostriedok na umývanie riadu a nechajte pôsobiť 5 až 6 hodín. Alebo: Nechajte pár hodín odmočiť v zmesi vody a glycerínu v pomere 1:1. Ak je škvrnu stále vidieť aj po praní, naneste na ňu benzín alebo zmes 25 % amoniaku a vody (1 PL amoniaku na 1 l vody).

Časť II – škvrny od kečupu až po zvratky – môžete nájsť v našej Príručke pomoci pri odstraňovaní škvŕn II >>

Život je zložitý. Urobme pranie jednoduchším.

Práčky gorenje WaveActive sú vyrobené tak, aby sa efektívne, jednoducho a ekologicky postarali o vašu bielizeň. Ak to, že si vyberiete práčku gorenje WaveActive znamená o 30% menej škvŕn, tak potom budete mať konečne dosť času pozrieť si ten televízny seriál, ktorý ste predtým nestíhali alebo možno konečne začnete písať svoj nový blog. Nech už rozbehnete akýkoľvek projekt alebo sa akokoľvek rozhodnete stráviť vaše cenné okamihy, vždy si môžete byť istí, že vaša práčka WaveActive svoju prácu odvedie s vynikajúcimi výsledkami prania. 

ODPORÚČAME: