Deväť dogiem o praní - Gorenje

Deväť dogiem o praní

JEDNODUCHŠIE DOMÁCE PRÁCE
12.3.2017

1. Správne bielizeň roztrieďte. Bielizeň roztrieďte podľa teploty (bielizeň by sa mala prať pri teplote označenej na štítku) a farby (tmavé, svetlé a viacfarebné oblečenie by sa malo prať oddelene).

2. Minimalizujte množstvo bielizne na pranie. Načo napchať oblečenie do práčky, keď ho môžete vyčistiť okamžite. Napríklad: Jemnú špinu odstráňte pomocou kefky na oblečenie, blato a hlinu z vodeodolných materiálov vyčistite vlhkou utierkou a vlnu či inú jemnú bielizeň nechajte vyvetrať na šnúre na bielizeň.

3. Otočte naruby, vyprázdnite a zapnite. Flauš, pletené oblečenie, velúr a rifle by sa mali vždy prať obrátené naruby. Nikdy nezabudnite vyprázdniť vrecká. Zazipsujte a suchý zips zapnite.

4. Perte pri nízkych teplotách. Farebnú bielizeň perte pri teplote 40 °C a biele oblečenie na 60 °C. Keď periete pri čo najnižšej teplote, šetríte elektrinu.

5. Vyberajte ekologické pracie prostriedky. Vyhýbajte sa zmäkčovadlám a pracím prostriedkom, ktoré obsahujú parfum, prídavné farbivá a optické zjasňovače.

Oblečenie bude čisté aj bez týchto látok, ktoré naopak škodia životnému prostrediu. Keď si vyberiete ekologické pracie prostriedky a prestanete používať zmäkčovadlá a chlór, znižujete tak množstvo látok toxických pre zvieratá a rastliny vypúšťaných do vody. Všetky pracie prostriedky a zmäkčovadlá, ktoré použijete, skončia v prírode.

6. Správne množstvo pracieho prostriedku. Tvrdosť vody by mala určiť správne množstvo pracieho prostriedku. Obráťte sa na miestnu vodáreň alebo obecné úrady. To, že použijete veľké množstvo pracieho prostriedku a zmäkčovadla, neznamená, že vaše oblečenie bude čistejšie. Práve naopak – znečisťujete tak životné prostredie a zvyšujete riziko alergií v rodine, pretože prášok ostáva na oblečení. Pozrite si preto obal pracieho prostriedku. Na ňom nájdete informácie o tom, koľko pracieho prostriedku potrebujete na vypranie určitého množstva bielizne.

7. Naplňte práčku a preskočte predpranie. Ušetríte vodu. Je to nevyhnutné, keďže vo väčšine Európy je veľmi veľká spotreba vody. Čím viac vody použijete, tým menej je jej v prírode (vo vodných tokoch a mokradiach). Používame približne sto litrov vody na osobu. Voda, ktorú vypúšťame do kanalizácie, musí predtým, ako ju môžeme použiť znovu, prejsť systémom čistenia odpadových vôd. Plytvanie vodou je tak isto plytvaním energie.

8. Vyhýbajte sa chlóru. Ak chcete oblečenie vybieliť, namiesto prostriedkov s chlórom použite tie, ktoré obsahujú peroxouhličtan sodný.

9. Zabráňte poškodeniu z dôsledku vysokej teploty. Na jemnom oblečení si môžete veľmi jednoducho vyžehliť dieru, keď je žehlička príliš horúca. Preto to nerobte. Pred žehlením si pozrite štítok s informáciami o ošetrení oblečenia. Oblečenie môžete žehliť, aj keď sú na ňom koráliky alebo výšivky. Dekorácie však môžete ochrániť tak, že ho budete žehliť obrátené naruby.

Práčka s láskavým srdcom: Gorenje SensoCare generácia práčok
 
Práčka Gorenje je spoľahlivý partner pre každodennú starostlivosť o vašu bielizeň. Chápe náš nedostatok času a je trpezlivá k drobným detailom. Preto ponúka programy, ktoré dokonale sedia k množstvu rôznych životných štýlov a ktoré ponúkajú každému užívateľovi funkcie, ktoré požadujú. Dokáže prať rýchlo; dokáže prať s ohľadom na životné prostredie.

Tiež by ste si mohli prečítať: